Nyáry Krisztián ajánlja: csodálatos fák, nagy háborúk és a hatalom törvényei – tíz új ismeretterjesztő könyv
Hamarosan megjelenő non fiction könyvek, amikből rengeteget meg lehet tudni világunkról.
Hamarosan megjelenő non fiction könyvek, amikből rengeteget meg lehet tudni világunkról.
A legutóbbi Buksó podcastban Nyáry Krisztián 2024-ben megjelenő magyar szépirodalmi könyveket ajánlott, most a külföldi szerzőkre kerített sort, és a világirodalmi termésből válogatott ki tíz idei címet, amit joggal várhatunk.
2024 első Buksójában Nyáry Krisztián tíz olyan magyar szépirodalmi könyvet ajánlott, amelynek várja a megjelenését idén.
A Buksó vendége Háy János volt, akinek újra kiadott első regénye, a Dzsigerdilen a török hódoltság idején játszódik. Nyáry Krisztián ennek kapcsán ajánlott tíz magyar regényt a török korról.
Nyáry Krisztián vendége a Buksó podcastban Bősze Ádám klasszikus zenei műsorvezető és zenetörténész volt, akivel arról is beszélgettek, hogy mi közünk lehet a nagy zeneszerzők magánéletéhez. Ennek kapcsán ajánlottak tíz könyvet a klasszikus zene világáról.
A Buksó podcast vendége Mautner Zsófia volt, akinek az elmúlt két évtizedben tizenhét gasztronómiai témájú kötete jelent meg. Nyáry Krisztián ennek kapcsán ajánlott tíz új szakácskönyvet.
A Buksó vendége Csiffáry Gabriella volt, aki új könyvében ötven különleges magyar találmányt és feltalálót mutat be, ennek apropóján Nyáry Krisztián feltalálókról és tudósokról ajánlott könyveket.
A Buksóban Vámos Miklós új kötete mellett, az őszi könyves eseményekről is szó esett, ennek kapcsán Nyáry Krisztián ajánlott tíz új non-fiction könyvet.
A Buksó témája a 23 szerző által közösen írt Budapest nagyregény volt, amellyel az egyesítés 150. évfordulóját ünnepli a főváros. Nyáry Krisztián ennek kapcsán ajánlott szépirodalmi antológiákat.
A Shakespeare-szonetteket újrafordító Fazekas Sándor és a kötet szaklektora, Pikli Natália volt a Buksó vendége, Nyáry Krisztián pedig ennek kapcsán ajánlott modern Shakespeare-átdolgozásokat.
Rohadt állatok címen jelent meg Szécsi Noémi új könyve, amelyben újságíró mókusok, nyomozó pelék, művész oposszumok népesítik be a felnőtteknek szóló állatmesék színpadát. A Buksóban Nyáry Krisztián beszélgetett a szerzővel, majd ajánlott tíz könyvet, ami állatok szemszögéből lett megírva.
Krusovszky Dénes második, Levelek nélkül című regényének főhőse egy kisvárosi tanár. Nyáry Krisztiánnal a Buksó podcastban beszélgettek arról, miért erős üzenet mindez. Nyáry Krisztián ennek kapcsán ajánlott tíz tanárokról szóló regényt.
A Buksó podcast vendége Török András művelődéstörténész és útikönyvíró volt, ennek kapcsán ajánlott Nyáry Krisztián tíz új útikönyvet, amelyet érdemes beszerezni.
Nyáry Krisztián vendége a Buksó podcastban Vida Gábor volt, akinek új, Senkiháza – Erdélyi lektűr című regénye kapcsán beszélgetettek a történelmi múlt hagyatékairól, erdélyi identitásról, az otthonról és a szerzői létről. Nyáry Krisztián tíz kortárs erdélyi kötetet ajánlott, amelyet érdemes elolvasni.
Szerinted melyik könyv mutatja be a legjobban a most élő nemzedékek kapcsolatát és ellentéteit? Nyáry Krisztián könyvajánlója.
A Buksó vendége Puskás Panni volt, aki első regénye kapcsán beszélgetett Nyáry Krisztiánnal az egybefonódott női sorsokról, a függőségről és arról, milyen kapcsolat van a NER és a punkság között. Nyáry Krisztián ennek apropóján ajánlotta női kortárs szerzők köteteteit.
Nyáry Krisztián vendége a Buksó podcastban Iglódi Csaba volt, akinek első könyve egy családregény. Ebben a Dreher famlíla négy kulcsfigurájának életét kíséri végig, az 1800-as évek elejétől a II. világháborút követő időszakig, miközben a sörgyáros dinasztia ritkán kiemelt, ám annál meghatározóbb női karaktereiről is mesél. Nyáry Krisztián ennek kapcsán ajánlott tíz kortárs külföldi családregényt.
Nyáry Krisztián vendége a Buksó podcastban Iglódi Csaba volt, akinek első könyve egy családregény. Ebben a Dreher famlíla négy kulcsfigurájának életét kíséri végig, az 1800-as évek elejétől a II. világháborút követő időszakig, miközben a sörgyáros dinasztia ritkán kiemelt, ám annál meghatározóbb női karaktereiről is mesél. Nyáry Krisztián ennek kapcsán ajánlott tíz kortárs magyar családregényt.
A Buksó podcast vendége Turi Tímea, a Magvető Kiadó főszerkesztője volt, akinek nemsokára megjelenik a saját kötete, így a költészet-napi Buksóban nemcsak a saját verseiről, hanem a kortársakéról is mesél. Mindezek mellett szó volt a női költészetről, a közéleti líráról és arról is, hogy miért változott meg gyökeresen az elmúlt évtizedben mindaz, amit az irodalomról gondolunk. Nyáry Krisztián végül tíz plusz három friss verseskötetet is ajánlott.
A Buksó ötvenedik, rendhagyó epizódjában Grisnik Petra Junior Prima díjas színésznő, és Holczer Ádám futballista, az FTC egykori kapusa voltak Nyáry Krisztián vendégei. Hivatásukhoz és a könyvekhez köthető előítéletekről, meghatározó olvasmányélményeikről, a történetek erejéről és arról is mesélnek, miért töltenek be jelentős szerepet az életükben a könyvek. Nyáry Krisztián ehhez kapcsolódóan ajánlott tíz plusz egy, az olvasás szeretetéről szóló kötetet.
Nyáry Krisztián Kúnos Lászlót kérdezte minden idők leggyorsabban fogyó tényirodalmi könyvéről, a Harry hercegről szóló Tartalékról. Nemcsak a mögötte álló profi csapatról, de arról is beszélgettek, miként készül egy életrajzi könyv, és hogy Harryé tekinthető-e vádiratnak a bulvársajtó ellen. A téma kapcsán tíz új magyar életrajzot ajánlott.
Nyáry Krisztián Kúnos Lászlót kérdezte minden idők leggyorsabban fogyó tényirodalmi könyvéről, a Harry hercegről szóló Tartalékról. Nemcsak a mögötte álló profi csapatról, de arról is beszélgettek, miként készül egy életrajzi könyv, és hogy Harryé tekinthető-e vádiratnak a bulvársajtó ellen. A téma kapcsán tíz új külföldi életrajzot ajánlott.
A Petőfi-emlékév apropóján Nyáry Krisztián kérdezte Margócsy István irodalomtörténészt Petőfi viharos fogadtatásáról, kultikus szerepéről, politikai megítéléséről, sőt, még a vele összeforrt paródiákról is. Majd Petőfihez kapcsolódó könyveket, illetve ebben az évben megjelenő ismeretterjesztő műveket is ajánlott.
A Buksó podcast adásában Nyáry Krisztián N. Kósa Judit újságíróval és helytörténésszel beszélgetett, akinek tavaly novemberben jelent meg a nagykörútról szóló könyve, és mostanra el is kapkodták. Az adás kapcsán tíz építészeti könyvet ajánlott a műsorvezető.