Még nem regisztráltam

Tom Brady legemlékezetesebb meccsei

Dajka Balázs

Minden idők valószínűleg legjobb irányítója, Tom Brady másodszor is visszavonult, és minden jel arra mutat, hogy ez a döntése végleges volt.

A 45 éves Brady két csapat, a New England Patriots és a Tampa Bay Buccaneers színeiben összesen hét Super Bowlt nyert, ez több, mint amennyit bármelyik franchise fel tud mutatni a ligában. Az NFL-legenda elkényeztette a szurkolókat a jobbnál jobb meccsekkel, ezek közül választottunk ki tíz igazán emlékezeteset.

6 szavazat.
FOXBORO, MA - OCTOBER 18:  Quarterback Tom Brady #12 of the New England Patriots calls out the play as Sebastian Vollmer #76 listens in the first quarter against the Tennessee Titans on October 18, 2009 at Gillette Stadium in Foxboro, Massachusetts.  (Photo by Elsa/Getty Images)

Öt TD egy félidő alatt? Megy az egy negyed alatt is!

Brady nemcsak egy félidőn belül, de egy negyed alatt is képes volt kiosztani öt TD-passzt, ahogy ezt 2009 októberében a Tennessee ellen 59-0-ra megnyert meccsen bemutatta.
Brady a 10-0-s első negyed után indult be, kezdésnek Randy Mosst kínálta meg egy 40 és egy 28 yardos átadással, majd Kevin Faulk következett, aki a célterületig vágtázott a labdával, végül Welkernek is kézbesített két passzt. A félidőben 45-0 állt az eredményjelzőn, de a folytatásban a Patriots levette a lábát a gázpedálról, bár egy Brady, Moss koprodukció révén azért összejött még egy TD-passz az irányítónak.
A hat touchdownpassz egyéni rekord, az egy negyeden belüli öt TD-átadás pedig NFL-csúcs.

KANSAS CITY, MISSOURI - JANUARY 20: Tom Brady #12 of the New England Patriots gestures in the first half against the Kansas City Chiefs during the AFC Championship Game at Arrowhead Stadium on January 20, 2019 in Kansas City, Missouri.   Ronald Martinez/Getty Images/AFP (Photo by RONALD MARTINEZ / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

Hé, még itt vagyok!

2019 januárjában az Amerikai főcsoport döntőjében Brady azzal a Patrick Mahomesszal állt szemben, akit sokan a következő 15 év legnagyobb klasszisaként aposztrofáltak. Szinte minden Mahomes és a Kansas City Chiefs mellett szólt, és az ifjú titán ki is tett magáért, 295 yarddal, valamint három TD-passzal bizonyította a klasszisát – mégis a Patriots jutott tovább.
Két perccel a vége előtt 28-24-re vezetett a Kansas, de Brady számára ez még bőven elég idő volt ahhoz, hogy végigvezesse a csapatát a pályán, az újabb New England-touchdown után a Chiefs azonban egy mezőnygóllal hosszabbításra mentette a meccset.
Ahol a pénzfeldobást Bradyék nyerték, és az irányító már nem adta oda a labdát Mahomesnak: ugyan hétből csak négy passza volt sikeres, de háromszor is kritikus helyzetben találta meg a társakat, majd a mindent eldöntő szituációnál Rex Burkhead kezébe nyomta a labdát, aki megszerezte azt a TD-t, amivel a Patriots bejutott a Super Bowlba, amit aztán meg is nyert a Los Angeles Rams ellen.

New England Patriots quarterback Tom Brady throws a football during his team's practice  01 February 2002 in New Orleans, LA. The New England Patriots will play the Saint Louis Rams in Super Bowl XXXVI 03 Febuary 2002.     AFP PHOTO/Roberto SCHMIDT (Photo by Roberto SCHMIDT / AFP)

Dinasztia és legenda születik

A 36. Super Bowlon, 2002 februárjában a szakértők előzetesen nem sok esélyt adtak a Patriotsnak, amely a nagydöntőt a félelmetes támadójátékot produkáló St. Louis Rams ellen vívta.
A Kurt Warner által irányított St. Louist a New England védelme az első három negyedben mindössze három ponton tartotta, de a Rams a negyedik felvonásban két TD-t szerezve 17-17-nél utolérte ellenfelét.
Másfél perc volt hátra, és a New England saját 17 yardosáról indíthatta az utolsó támadást, amely során Brady megőrizte a hidegvérét, mezőnygól-pozícióig vezette csapatát, amely Adam Vinatieri 48 yardos rúgásával a Super Bowlok egyik legváratlanabb eredményét érte el.
Warner hiába passzolt 220 yarddal többet (365-145), a végén mégis Brady ünnepelhetett, és ekkor még nem sokan sejtették, hogy ez egy nagy sorozat kezdete lesz.

HOUSTON, TX - FEBRUARY 05: Tom Brady #12 of the New England Patriots is sacked by Grady Jarrett #97 of the Atlanta Falcons during the fourth quarter during Super Bowl 51 at NRG Stadium on February 5, 2017 in Houston, Texas.   Kevin C. Cox/Getty Images/AFP (Photo by Kevin C. Cox / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

A legnagyobb fordítás

A meccs, amely során az ellentábor tagjai már kaján vigyorral az arcukon dörzsölték a tenyerüket, mondván, végre itt az alkalom, amikor Brady egy igazán fontos meccsen csődöt mond, és belenéz egy hatalmas maflásba.
Az 51. Super Bowlon ugyanis a harmadik negyed közepén az Atlanta Falcons 28-3-ra vezetett a New England ellen, és a statisztika alapján mindössze három százalék esélyük volt a győzelemre Bradyéknek. A harmadik negyed végén 28-9 volt az állás, tíz perccel a vége előtt pedig még mindig 16 pont volt a Falcons előnye.
Danny Amendola, Julian Edelman és Brady vezérletével azonban a New England kiharcolta a hosszabbítást, ahol az NFL történetének legvalószínűtlenebb fordítását James White zárta le egy 2 yardos futással

Hétfő esti Brady-show

Brady karrierje során 36 meccset játszott a Miami ellen, és 12-szer vesztesen hagyta el a pályát, ennyi vereséget egyetlen csapat sem mért rá.
A Miami stadionjában egyenesen negatív mérleggel (7-10) zárt, pedig pályafutása egyik legemlékezetesebb teljesítményét éppen a Dolphins vendégeként produkálta.
2011 szeptemberében, az idény első hétfő esti meccsén Brady összesen 517 yardot passzolt, ami abszolút rekord a karrierje során. A meccs folyamán három elkapónak (Wes WelkerRob Gronkowski, Aaron Hernandez) összesen négy touchdownpasszt osztott ki, a New England pedig 38-24-re győzött.

TAMPA, FLORIDA - FEBRUARY 07: Tom Brady #12 of the Tampa Bay Buccaneers takes the field prior to facing the Kansas City Chiefs in Super Bowl LV at Raymond James Stadium on February 07, 2021 in Tampa, Florida.   Patrick Smith/Getty Images/AFP (Photo by Patrick Smith / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

Új csapat, szokásos végeredmény

A 2020-as szezon legnagyobb szenzációja az volt, hogy Brady elhagyta a New Englandet, és a Tampa Bay Buccaneers játékosa lett, amellyel 43 évesen is bejutott a Super Bowlba.
A nagydöntőig vezető úton a Bucs a Washington, a New Orleans és a Green Bay ellen is idegenben győzött, így saját stadionjában vívhatta a Super Bowlt a Kansas Cityvel.
Brady a régi fényében csillogott, három TD-passzt osztott ki, ebből kettőt egyik kedvenc játszótársának, a vele korábban már New Englandben is együtt szereplő Rob Gronkowskinak. A Tampa Bay idénybeli legjobb játékát előhúzva 31-9-re lemosta a Kansast, az irányító pedig hetedik bajnoki aranygyűrűjét szerezte meg.

MIAMI, FL - OCTOBER 21: Quarterback Tom Brady #12 of the New England Patriots sets to pass against the Miami Dolphins at Dolphin Stadium on October 21, 2007 in Miami, Florida.  The Pats won 49 - 28. (Photo by Al Messerschmidt/Getty Images) (Photo by Al Messerschmidt / Getty Images North America / Getty Images via AFP)

Egy tökéletes meccs

Bradynek a 23 idénye alatt három olyan mérkőzése volt, amikor tökéletes, 158,3-as irányító mutatóval zárt. Ahhoz, hogy egy quarterback 158,3-as mutatót érjen el négy feltételnek kell teljesülnie:

• a passzai 77,5 százalékának pontosnak kell lennie,
  • a passzkísérletei átlagosan 12,5 yardosak legyenek,
  • az átadásai nagyjából 12 százalékából touchdownt kell elérnie,
  • és nem adja el a labdát.

2007 októberében megint a Miami itta meg a levét Brady remeklésének, a New England 12-ese az első két negyedben öt TD-passzt postázott a társaknak, majd a negyedikben még hozzátett egy hatodikat is, így végül 21 sikeres átadással (25 kísérletből) és 354 yarddal zárt, a New England pedig 49-28-ra győzött.

Quarterback Tom Brady (L) of the New England Patriots feels the pressure from the Oakland Raiders defense in the third quarter in their AFC playoff game 19 January 2002 at Foxboro Stadium in Foxboro, Massachusetts. AFP PHOTO/JOHN MOTTERN (Photo by JOHN MOTTERN / AFP)

Történelmi meccs a hóban, amiről máig vitatkoznak

2002 januárjában a New England hazai pályán, komoly havazás közepette fogadta az Oakland Raiderst az AFC főcsoport-elődöntőjében. Kevesebb, mint két perc volt hátra, amikor 13-10-as vezetésnél a New England támadott, de Charles Woodson földre vitte Bradyt, és a labda az Oaklandhez került. A bírók azonban a hosszas visszajátszás során úgy ítélték meg, hogy Brady dobómozdulatot tett, így pedig a szabály alapján ez rossz passznak minősült, és a labda visszakerült a Patriotshoz. (Brady évekkel később elismerte, valószínűleg az lett volna a jó ítélet, ha a labdát az Oaklandnek adják a bírók).
Vinatieri 45 yardos mezőnygóljával a New England hosszabbításra mentette a meccset, ahol Brady okos passzokkal operálva vitte előre a csapatát, majd jött ismét Vinatieri, aki a bokáig érő hóban 23 yardról főcsoportdöntőbe rúgta a Hazafiakat. Ez volt Brady első rájátszásbeli győzelme, és ezzel a mai napig sokat emlegetett diadallal búcsúzott a csapat akkori otthonától, a Foxboro Stadiontól

JACKSONVILLE, FLORIDA - FEBRUARY 06:  Quarterbacks Tom Brady #12 of the New England Patriots and Donovan McNabb #5 of the Philadelphia Eagles hug after Super Bowl XXXIX at Alltel Stadium on February 6, 2005 in Jacksonville, Florida.  The Patriots defeated the Eagles 24-21.  (Photo by Jed Jacobsohn/Getty Images) *** Local Caption *** Donovan McNabb;Tom Brady (Photo by Jed Jacobsohn / Getty Images North America / Getty Images via AFP)

Nem unták meg

A 39. Super Bowlt a floridai Jacksonville-ben rendezték, és az egyik oldalon a címvédő New England sorakozott fel, a másikon pedig a Philadelphia Eagles, amely 1981 óta várt arra, hogy ismét a nagydöntőben játszhasson.
A meccs nagyon kiegyenlített volt, a negyedik negyednek 14-14-ről vágtak neki a csapatok, ám ekkor a New England Corey Dillon 2 yardos futásával, valamint Vinatieri 22 yardos mezőnygóljával tízpontos előnyt szerzett, amiből hármat meg is őrzött a végéig.
A Patriots négy év alatt harmadszor lett bajnok, ilyen hatékonyságot korábban csak a Dallas Cowboys tudott bemutatni, amely 1992 és 1995 között uralta a ligát. Bár Brady ezúttal nem lett a döntő legjobbja (az MVP-díjat csapattársa, Deion Branch kapta), 33 passzából 23 sikeres volt, és 236 yarddal, valamint 2 TD-átadással zárt.

FOXBOROUGH, MASSACHUSETTS - OCTOBER 03: Tom Brady #12 of the Tampa Bay Buccaneers warms up in front of the New England Patriots tunnel before the game between the Buccaneers and the Patriots at Gillette Stadium on October 03, 2021 in Foxborough, Massachusetts.   Maddie Meyer/Getty Images/AFP (Photo by Maddie Meyer / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

Ilyen is volt: Brady-győzelem a New England ellen

2021. október 3-án mindenki Bradyt ölelgette a meccs után, a Tampa Bay-játékosok a 19-17-es siker miatt lapogatták a hátát, korábbi cimborái pedig a viszontlátásnak örültek. Az irányító egy rekorddöntéssel koronázta meg az érzelemdús visszatérését: az első negyedben Mike Evansnek kiosztott átadással Drew Breest megelőzve övé lett a legtöbb passzolt yard a liga történetében (a visszavonulásakor 89 214 yardnál állt meg a számláló, úgyhogy még jó darabig Brady lesz ennek a kategóriának a csúcstartója).
A győzelem egyben azt is jelentette, hogy Brady lett a liga negyedik olyan irányítója, aki mind a 32 csapat ellen tudott nyerni.