Még nem regisztráltam

A legemlékezetesebb magyar úszóvilágcsúcsok

Máté Bruckner

Olyan eredményt elérni, amilyet korábban még senki, kivételes dolog. A magyar úszósport szerencsére bővelkedik az ilyen rekordokban, ezért a legemlékezetesebb magyar úszóvilágcsúcsok közül szedtünk össze tízet. A listában kizárólag az 50 méteres medencében úszott csúcsokat vettük figyelembe.

Számodra melyik a legemlékezetesebb?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

8 szavazat.

Egerszegi Krisztina, 2:06.62 – 200 m hát (1991-es Európa-bajnokság, Athén)

Szinte hihetetlen, de 17 éven keresztül nem tudott senki jobbat úszni ezen a távon, mint Egerszegi Athénban. A csúcsot végül 2008-ban a zimbabwei Kirsty Coventry döntötte meg.

Rózsa Norbert, 1:01.45 – 100 m mell (1991-os világbajnokság, Perth)

Az egész futamon együtt mozgott a mezőny, és egészen az utolsó 10 méterig úgy festett, nem tud nyerni Rózsa, de akkor valahonnan erőt merített, és a remek benyúlásnak köszönhetően megelőzte riválisait. Nemcsak a perth-i medencében, hanem mindenkit, aki addig valaha úszott ezen a távon.

Darnyi Tamás, 4:12.36 – 400 m vegyes (1991-os világbajnokság, Perth)

Elképesztő teljesítmény, amikor valaki a saját világcsúcsát tudja megdönteni. Darnyi pont ezt tette az vb-n: több, mint két másodpercet vert saját korábbi idejére, és világbajnok lett.

52853730

Güttler Károly, 1:00.60 – 100 m mell (1993-as Európa-bajnokság, Sheffield)

Nem gyakori, hogy valaki már az előfutamban világcsúcsot úszik, de Güttler megtette. A kitűnő formája kitartott a döntőig, és Európa-bajnok lett.

Gyurta Dániel, 2:07.28 – 200 m mell (2012-es olimpia, London)

A rendkívül sűrű mezőnyben Gyurta is a legfőbb esélyesek között volt. Az utolsó 50 méteren szakadt el a japán világsztártól, Kosuke Kitajimától, az utolsó 20 méteren viszont nagyon közel került hozzá a brit Michael Jamieson, de kitartott, és elsőként csapott célba, ezzel pedig olimpiai bajnok lett.

Hargitay András, 4:28.89 – 400 m vegyes (1974-es Európa-bajnokság, Bécs)

Aktuális világbajnokként Hargitay esélyesként érkezett a versenyre. Ennek megfelelően teljesített: a döntőben majdnem két másodpercet vert a fennálló világcsúcsra, és aranyérmet nyert.

Gyarmati Andrea, 1:03.80 – 100 m pillangó (1972-es olimpia, München)

A középfutamban Gyarmati fantasztikusat produkált: világcsúcsot úszott. Mindenki azt gondolhatta, hogy innen már egyenes az út az olimpiai aranyig, azonban a rossz rajt miatt csak bronzérmet szerzett a döntőben.

Verrasztó Zoltán, 4:26.00 – 400 m vegyes (1976-os nemzetközi verseny, Long Beach)

Kevés szebb pillanat van az úszósportban számunkra annál, amikor magyar versenyző dönti meg egy másik magyar versenyző világcsúcsát. 1976-ban, három hónappal a montreali olimpia előtt Verrasztó több, mint két másodperccel úszott jobbat Hargitay András 1974-es rekordjánál.

Milák Kristóf, 1:50.34 – 200 m pillangó (2022-es világbajnokság, Budapest)

Hazai közönség előtt győzni mindig különleges, pláne világbajnokságon. Milák hatalmas fölénnyel verte riválisait, amivel végképp bebizonyította: ő a szám jelenkori királya.

Hosszú Katinka, 4:26.36 – 400 m vegyes (2016-os olimpia, Rio de Janeiro)

Elképesztő különbséggel verte a mezőnyt, de még a világcsúcson is több, mint két másodpercet javított, és olimpiai bajnok lett.