Még nem regisztráltam

Életke

Hé, paraszt! Irány Horány! – úttal jelzett útmutatások

Anna Csákó

Nemcsak az irodalomban, hanem a közbeszédben is gyakran használjuk az út és utazás toposzát, hiszen ezek önmagukon túlmutatva rengeteg dolognak lehetnek a szimbólumai. Olyan szólásokat, közmondásokat és idézeteket hoztunk, amelyeket automatikusan megért mindenki anélkül, hogy szó szerint venné a jelentésüket.

Te melyiket használod leggyakrabban?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

9 szavazat.
aluxum / Getty Images

Legrövidebb az egyenes út

Kivéve, ha van helikoptered. Jó, igazából a matematikát nem lehet kicselezni: két pont közt a legrövidebb távolság mindig az egyenes lesz.

Bizományosi: Jászai Csaba / MTVA

Irány Horány!

A Szentendrei-szigeten található Szigetmonostor település része Horány üdülőfalu, amely bár gyönyörű, esetek túlnyomó részében csak a fenti kifejezés ritmikájának köszönhetően válik gyakori „úti céllá”.

© Marco Bottigelli / Getty Images

Az út a fontos, nem a cél

Szép gondolat, amit sokan, sokféleképpen felismertek már.

Google Maps

Messze van, mint Makó Jeruzsálemtől

A Csongrád-Csanád vármegyei települést és Jeruzsálemet légvonalban több mint 2 ezer kilométer választja el egymástól, a mondás mégsem erre utal, de hogy pontosan mire, arra több elmélet is született.

Rasica / Getty Images

A pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve

E szerint mégsem a szándék a fontos, hanem tetteink következményei.

Mohos Márton / 24.hu

Járt utat járatlanért el ne hagyj

A közmondás óvatosságra int, ami sokszor jól jöhet, de ha a történelem során mindenki ehhez tartotta volna magát, elképzelhetetlenül más világot rajzoltunk volna magunk köré.

mikroman6 / Getty Images

Minden út Rómába vezet

Logikus magyarázat, hogy az egykori Római Birodalom útjai mind annak fővárosába vezettek, de a mondás nem az ókorból, hanem a középkorból származik, és valójában a lélek hithez vezető útjára utal.

Siegfried Layda / Getty Images

Elment Kukutyinba zabot hegyezteni

Tehát ha valaki egy harmadik személy holléte felől érdeklődik, és mi nem tudjuk, merre lehet az illető, ezzel a válasszal lerázhatjuk a kérdezőt.

Moiznet

„Hé, paraszt! melyik út megyen itt Budára?”

„Kérdi Laczfi hetykén, csak amúgy félvállra;
De Toldinak a szó szívébe nyilallik,
És olyat döbben rá, hogy kivűl is hallik.”

Arany János Toldi című elbeszélő költeményének sorairól mindenkinek beugrik a főszereplő képe, ahogy egyik kezében egy szálfával egyenesen mutatja az utat Buda irányába.

Heritage Art / Heritage Images / Getty Images

Nagy a tolongás a damaszkuszi úton

A szólás bibliai eredetű, mikor Saul Jeruzsálemből Damaszkuszba indult, de már az Úrhoz megtért Pálként érkezett meg. Viszont ennél a kifejezésnél inkább negatív értelmű pálfordulásról beszélhetünk, mikor egy rendszerváltozás következtében emberek könnyedén eldobják a régi nézeteiket, hogy az új felállásban is pozíciókhoz jussanak.