Még nem regisztráltam

Kult

Három nővér, Cseresznyéskert, Platonov – 120 éve halt meg Anton Pavlovics Csehov

Anna Csákó

A drámairodalom egyik legnagyobb hatású és legtöbbet játszott zsenije 120 évvel ezelőtt, 1904. július 15-én hunyt el, mindössze 44 éves korában. Ennek alkalmából legismertebb színpadi műveivel emlékszünk meg Anton Pavlovics Csehovról.

Neked melyik a kedvenced?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

9 szavazat.

Platonov

Az alkoholizmusba menekülő Mihail Platonov iskolamester köré épülő színdarab kéziratának első lapjai elvesztek, így annak nem ismerjük eredeti címét. Ahogyan egy korábbi cikkünkben említjük, a dráma tartalmazza Csehov irodalmi receptjének szinte összes hozzávalóját: „evőkanálnyi elvágyódás, csipetnyi cinizmus, tíz csepp öngúny, könny, kacaj, nyomor, reménytelen szerelem, filozofálgatás szamovár és vodka társaságában”.

Három nővér

Olga, Mása és Irina Moszkvába akarnak utazni, amihez mindenük adott, azonban mégsem indulnak útnak. A darab cselekménynélküliségének ellenére a világirodalom egyik leggyakrabban játszott, hazánkban is több legendás előadás alapjául szolgáló alkotása. És még zseniális paródia is készült belőle.

Ványa bácsi

Csehovtól megszokott módon elfojtott érzelmek és reménytelen szerelmek uralják egy család hétköznapjait, középpontjában Ványa bácsival, az életét mások szolgálatáért hiába feláldozott agglegénnyel.

Sirály

Az önéletrajzi elemeket is tartalmazó drámában Trepljov a színésznő anyja árnyékában próbál íróként érvényesülni, miközben egy szerelmi sokszög áldozataként az öngyilkosságig juttatja a kilátástalanság.

Cseresznyéskert

Ljubov Andrejevna Ranyevszkaja orosz földbirtokosnő évekig Párizsban tartózkodik, majd hazatértekor azzal szembesül, hogy családjuk eladósodott, és meg kell válniuk a gyermekkorukat jelentő birtokuktól.

Ivanov

A drámában nem több egyenrangú karaktert láthatunk, hanem Ivanov a darab abszolút főszereplője, aki a maga tétovaságával és elveszett életkedvével hat a környezetére.

A manó

Bár nem tartozik Csehov legtöbbet játszott drámái közé, időről időre a magyar színpadokon is felbukkan, és Mészáros Tamás a kritikájában úgy méltatja a darabot, hogy a drámaíró remekműveihez képest A manó egy „eleve­nebb, szertelenül gazdagabb, szabálytalanabb komédia”.

Leánykérés

Az egyfelvonásos komédiában kérő érkezik egy gazda, és korosodó lányának házába, hogy nevetséges helyzetek sorának közepette megegyezzenek a házasságkötés feltételeiről.

A medve

A fásult özvegyet, Jelena Ivanovna Popovát párbajra hívja a nőkből kiábrándult Szmirnov, hogy behajtsa rajta a néhai férj tartozását – és a találkozásból szerelem lesz.

Jubileum

Bankjának jubileumi, tizenötödik évfordulójára készül az egyfelvonásos színdarabban Sipucsin, amelyre fontos befektetőket hívott meg. Az esemény előtt váratlanul betoppan egy védtelennek tűnő asszony, aki nem tágít, míg nem kapja meg a jussát.