Még nem regisztráltam

Kult

Call girl felmenő, hangcsere G.I. Joe-val – bizarr dolgok, amiket nem tudtál a Barbie babákról

Anna Csákó

A Mattel cég világszerte ismert Barbie babáit sok kritika érte már 1959-es megjelenésük óta, de még ma is az egyik legkedveltebb gyerekjátéknak számítanak. A Greta Gerwig rendezésében 2023-ban bemutatott film hatására a játék reneszánszát éli, mi pedig olyan érdekességeket szedtünk össze a ranker.com listája alapján, melyekre talán nem is gondoltál volna.

Szerinted melyik a legbizarrabb?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

5 szavazat.
Fairfax Media / Getty Images

A Barbie és a Hot Wheels alkotói házasok voltak

Barbie baba és versenyautó. Klisé, de az alkotóik tényleg házasok voltak. A Barbie babákat 1959-ben dobta piacra Ruth és Elliot Handler cége, majd kilenc évvel később a kisfiú versenyzők megcélzása következett a Hot Wheels játékokkal.

Chesnot / Getty Images

Barbie-nak van vezetékneve és családja

A teljes neve Barbara Millicent Roberts. Szülei George és Margaret Roberts, valamint testvérei, Shelly, Chelsea, Kristine, Anastasia, Skipper, Tutti és Todd. Párja Ken Carson.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Barbie (@barbie) által megosztott bejegyzés

A Mattel beperelte az Aqua-t a Barbie Girl című dal miatt

Bár az Aqua 1997-es popslágere rendkívül népszerű volt, a Mattel úgy érezte, a zenekar szövege árt a baba imázsának. A bíróság végül megalapozatlannak vélte a vádakat, mondván, a Barbie Girl paródiának készült. Később a bíró megmagyarázta döntését: „Barbie-val a Mattel nem csak egy játékot, hanem egy kulturális ikont is teremtett… A hírnév gyakran nem kívánt figyelmet von maga után… A feleknek azt tanácsoljuk, hogy higgadjanak le.”

Robert Gray / Getty Images

A legdrágább Barbie több mint 60 millió forintot ért

A nevezetes babát 2010-ben adta el Stefano Canturi, 302.500 dollárért (akkori árfolyamon nagyjából 60 millió forintért). A baba apró gyémántokkal volt díszítve, és tervezője az érte befolyt összeget egy a mellrák kutatására létrehozott alapítványnak utalta.

Cyrus McCrimmon / The Denver Post / Getty Images

Barbie és Ken eredetileg testvérek voltak

Mármint a névadóik. Ruth Handler, a baba megalkotója Barbie-t azonos nevű lánya után nevezte el, ahogyan Kent pedig a fiáról. A valódi testvérpár a Los Angeles Times-nak egyszer azt nyilatkozta, gyerekként belefáradtak abba, hogy mindenki a babákhoz hasonlítja őket, és ők sosem használták ezeket a játékokat saját családjaikban.

Ute Grabowsky / Photothek / Getty Images

A „Hello Barbie” egy kémbaba

A Mattel 2015-ben piacra dobta a „Hello Barbie” nevű játékot, amely képes intelligens beszélgetésekre. A babák wifin keresztül elmentik a felhőbe a gyerekkel folytatott beszélgetéseket, így egyre pontosabb válaszokat tudnak adni tulajdonosuknak. A Mattel szerint a gyerekek mindig is erre vágytak, néhány szülő viszont egyenesen hátborzongatónak nevezte a jelenséget.

Stephen Chernin / Getty Images

A szakítás

Barbie és Ken 1961-ben jöttek össze, mikor Ken megteremtődött. 43 év kapcsolat után azonban szakítottak, majd Barbie összejött egy Blaine nevű ausztrál babával, de 2011 Valentin-napján újra Ken karjaiban találta magát – azóta töretlen a kapcsolatuk.

A Barbie lázadás

1993-ban létrehozták a Barbie Felszabadító Szervezetet, hogy zöbbé ne használhassák a babákat a gyerekek agymosására. A Mattel kiadott egy babát, amely azt találta mondani, hogy „a matekóra nehéz”, így a nemi sztereotípiákra válaszul a szervezet 1993 karácsonyán kicserélte több Barbie baba és G.I. Joe hangját – a maszkulin kiskatonák magas, női hangon szólaltak meg, míg a kritikák által sztereotipizált Barbie-k férfias hangon mondtak olyanokat, mint „A bosszú az enyém!”. A Simpson család az említett matekos kijelentésnek egy egész epizódot szentelt.

Lawrence Lucier / Getty Images

Barbie az örök hajadon

Noha Barbie szinte elválaszthatatlan párja Ken, sosem házasodtak össze és alapítottak családot. Erre találták ki a baba barátnőjét, Midge-t, akit szándékosan kevésbé dekoratívnak terveztek, azonban bejárta a családalapítás útját. Később a nagyközönség felháborodott azon, hogy Midge a tinédzserkori teherbe esést népszerűsíti, így levették a polcokról.

David Benito / Getty Images

Fogyókúrás Barbie is volt

A piaci érdek ma már a Down-szindrómás és vállalati felsővezető Barbie-k mellett szól, de nem volt ez mindig így. 1965-ben még simán kiadtak egy olyan játékszettet, ahol az egyébként is lehetetlen testalkatú baba a rózsaszín pizsamájában megmérheti a súlyát, kezében egy olyan fogyókúrás könyvvel, melynek egyik utasítása, hogy „Ne egyél!”.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

@californiabarbiegirlleo által megosztott bejegyzés

SSPL / Getty Images

Egy német call girl volt Barbie elődje

A Mattel alapítója, Ruth Handler az 1950-es években Németországban járt, ahol találkozott Bild Lillivel, a felnőttek számára készített, lenge öltözékben gazdag férfi kérőket elcsábító call girl babával. Németországban dohányboltokban árulták Lillit, néhány évvel később Amerikában pedig az alig több ruhát viselő Barbie betört a gyerekjátékok piacára.

David Benito / Getty Images

Egy rakás hírességnek van Barbie hasonmása

Például Chernek, Beyoncé-nek, Jennifer Lopez-nek, Elvis és Priscilla Presley-nek, Katy Perry-nek, Kate Middletonnak, Nicki Minaj-nak, Marilyn Monroe-nak, Audrey Hepburnnek, Zendayának, Amelia Earhartnak, Frida Kahlónak, J.K. Rowlingnak és Gigi Hadidnak is.