Még nem regisztráltam

Életke

Lefordíthatatlan líra, több ezer éves nyelv, szótárnyi káromkodás – amik miatt jó Magyarországon élni

Anna Csákó

Több százezer magyar él külföldön magánéleti, gazdasági vagy politikai okokból, de a gyökereik őket is ide kötik. Olyan pontokat szedtünk össze, amik miatt az itt élők nehezen mennének, az elvándoroltak pedig honvágyat éreznek, mikor Magyarországra gondolnak, politikai megosztottságtól függetlenül.

Neked melyik hiányozna, hiányzik a legjobban?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

11 szavazat.
Ivándi Szabó Balázs / 24.hu

Kultúra

Csontváry, Munkácsy, Aba-Novák, Rippl-Rónai, Vaszary, Liszt, Bartók, Kodály, Erkel – kezdtük volna a felsorolást, de ha a legkiemelkedőbb építészeinket, szobrászainkat, íróinkat, zenészeinket és színészeinket kihagynánk belőle, akkor is végtelenül hosszúra kellene nyújtani ezt a bekezdést, és a népdalainkról meg a matyó hímzésről még egy szót sem ejtettünk (bezzeg a káromkodás külön listaelem).

Kummer János / 24.hu

Költészet

Hiába van nekünk a leggyönyörűbb líránk, ha egyszer lefordíthatatlan, és senki más nem értheti rajtunk kívül – de talán épp ettől olyan értékes (és az se baj, ha minden más nemzet ugyanígy gondol a sajátjára).

Kummer János / 24.hu

Nyelv

A „tudomány jelenlegi állása szerint” nyelvünk körülbelül 2500-3000 éves. Természetesen egy szavát is alig értenénk ókori nyelvrokonainknak, és a nemzeti egységérzetünkről sem árul el sokat ez a tény, de hozzádob a büszkeségünkhöz – főleg, ha mellétesszük, hogy a világ egyik legnehezebben megtanulható nyelvét már (úgy-ahogy) 3 éves korunkra elsajátítjuk.

Farkas Norbert / 24.hu

Világörökségi helyszínek

Azért nem rossz, hogy bárhol is éljünk az országban, egy órán belül olyan helyre érhetünk, ami a világörökség részét képezi.

Farkas Norbert / 24.hu

Vadvilág

Adjunk hálát az égnek, hogy itt mérges kígyóból csak keresztes és rákosi vipera jutott, madárpók helyett be kell érnünk a szongáriai cselőpókkal, utcán randalírozó makákók híján a galamboktól és nyestektől lehetünk idegesek, viszont bármikor gyönyörködhetünk mókusokban, őzekben, vaddisznókban és a gazdag madárállományunkban.

Marjai János / 24.hu

Táj

A magyar tájakhoz olyan versek születtek, amiket bármelyik szerelmes szív megirigyelhetne. Magyarország 93 ezer négyzetkilométerén a síkságok kedvelői éppúgy otthonra lelnek, mint azok, akiket a hegyvidékek és tó- vagy folyó partok vonzanak.

Mohos Márton / 24.hu

Ételek

Ha valaki el is költözik az országból, hazalátogatva valószínűleg alig várja, hogy újra ehessen a családi ebéden egy jót valamelyik ikonikusnak számító magyar ételünkből (amik közül több is hungarikumnak számít).

Káromkodás

„Veszteg, kurvanő fia szaros német, ittátok vérünket, ma isszuk ti véreteket!” – mai átírásban így szólt az első dokumentált káromkodásunk a 15. században, azóta pedig egy egész szótárt megtölthetnénk szitkozódásaink cifrázásával.

Szajki Bálint / 24.hu

Éghajlat

Bár a klímaváltozás miatt ez évről évre egyre kevésbé igaz, itt mindenki megtalálhatja a kedvére való időjárást a mérsékelt övre jellemző változékonyságnak köszönhetően.

Szajki Bálint / 24.hu

Borok

Az is árulkodó, hogy a tizenkilenc vármegyénkre huszonkét borvidék jut, de aki ezek közt sem találja meg a kedvére való ízeket, még mindig nyúlhat a hungarikumnak számító pálinkáért.

Marjai János / 24.hu

Történelem

A régóta tépő balsorsról szóló mantránk ellenére – amire minden nemzeti ünnepünkön emlékeztetjük magukat – mégiscsak van egy több mint ezeréves államunk, valamint egymáshoz fűző mély gyökereink, amik még Szent Istvánt is megelőzik.