Még nem regisztráltam

Életke

Rós ha-sána, holdújév, Díváli – a világ legnagyobb újévi ünnepségei

Orosz Zoltán
Orosz Zoltán

Az új év érkezését a világ számos pontján ünneplik december 31-én hozzánk hasonlóan: az éjfél előtti utolsó másodpercekben mindenki visszaszámol, aztán pezsgők, petárdák, tűzijátékok durrannak, csókok csattannak, majd felcsendül a himnusz. Helytől, kultúrától és vallástól függően azonban másképp és máskor is zajlanak újévi ünnepségek.

Te melyiken vennél részt legszívesebben?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

6 szavazat.
Diyas (small clay lamps) surround idols of Goddess Lakshmi (Goddess Laxmi) and Lord Ganesh during the festival of Diwali at a Hindu temple in Toronto, Ontario, Canada, on November 04, 2021. (Photo by Creative Touch Imaging Ltd./NurPhoto) (Photo by Creative Touch Imaging Ltd / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Díváli – India

India hatalmas, nagyon összetett ország és nincs ez másképp az újévi ünnepekkel kapcsolatban sem. A hinduizmusnak számos ága van, így ahány régió, annyiféleképpen ünneplik az újévet, valamikor ősszel. A hindu naptár a szanszkrit nyelvre épül, így ahogy változnak az országon belül a nyelvjárások, úgy változik a naptár, vagyis az újév időpontja is. A legelterjedtebb indiai újévi ünnepség az ötnapos Díváli, vagyis a fény ünnepe.

Rabbi blows the shofar (a rams horn) during the holiday of Rosh Hashanah (the Jewish New Year) in Toronto, Ontario, Canada on September 17, 2023. The shofar is used mainly on Rosh Hashanah and it is customary to blow the shofar 100 or 101 times on each day of Rosh Hashanah. (Photo by Creative Touch Imaging Ltd./NurPhoto) (Photo by Creative Touch Imaging Ltd / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Rós ha-sána – a zsidó újév

Az ősi zsidó naptár szerint nem 2023, hanem 5784 van, a zsidó új év pedig nem december és január fordulóján, hanem ősszel, szeptember közepén köszönt be. A legfontosabb újévi hagyomány a sófár, vagyis a kos szarvából készült kürt megfújása, utalva az állatra, melyet Ábrahám a fia, Izsák helyett áldozott fel Istennek.

The T?t Nguyên ?án light display in front of the Ho Chi Minh City Hall in Vietnam. The festival, more commonly known as Tet, which marks the arrival of spring based on the Lunar calender, is the most important holiday and festival in Vietnam. Photographed 26 January 2011. (Photo by ALPHONSUS CHERN / ST / SPH Media via AFP)

Tết Nguyên Đán – Vietnám

A holdnaptárhoz igazodó újév, illetve a tavasz érkezését ünneplő Tết-fesztivál az év legnagyobb ünnepe Vietnámban. Időpontja változó, a január végétől február közepéig terjedő időszakra esik, legközelebb 2024. február 10-én ünneplik majd. A tavaszra, vagyis a mezőgazdasági munkák beindulására készülődve a vietnámiak alaposan kitakarítják az otthonaikat és rendbe szedik szeretteik sírjait, majd a pagodákba mennek és ünnepi lakomát tartanak.

Children and participants spurt and pour water under a hot summer day during the Tetsujin Songkran festival at the Tetsujin Square in Kobe, Hyogo Prefecture on Aug. 11, 2023.  Songkran festival is a Thai traditional water-splashing festival on streets to celebrate New Year.  ( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Takumi Harada / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)

Songkran – Thaiföld

A tavasszal három napon át április 13-15-ig tartó Songkran fesztivállal nem csak Thaiföldön ünneplik az újévet, hanem más dél-ázsiai országokban is, például Kambodzsában, Laoszban és Burmán is. Bár Thaiföldön is a Gergely-naptárt használják, vagyis hivatalosan január 1-én kezdődik az újév, megtartották hagyományos thai újév ünnepét is, mely az év legmelegebb időszakára esik, így a helyiek vízzel locsolják egymást.

Shrine maidens are busy making items for New year days at Dazaifu Tenmangu Shrine in Dazaifu City on Fukuoka Prefecture on Nov. 22, 2023. ( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Katsumi Tanaka / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)

Sógacu – Japán

Bár az év hivatalosan Japánban is január 1-jén kezdődik, a helyiek megünneplik a kínai holdnaptár szerinti újévet is, ami a január végétől február közepéig terjedő időszakra esik. Legközelebb 2024. február 10-én ünneplik majd. Japánban az újév alkalom arra, hogy a bűnösök megbánják, ha elkövették a buddhizmus szerinti 108 bűn valamelyikét.

A woman takes pictures of New Year and Christmas decorations at the GUM department store in downtown Moscow on November 21, 2023. (Photo by NATALIA KOLESNIKOVA / AFP)

Novij god – Oroszország

A szovjet időkben, miután a karácsonyt mint vallásos ünnepet betiltották, az újévhez kapcsolták az évvégi ünnepkör hagyományait, például a fenyőfaállítást, a Mikulás helyett pedig Fagyapó és segítője, Hópihécske lepte meg ajándékokkal a gyerekeket. Bár a karácsony már visszatérhetett Oroszországba, az ortodox hagyomány szerint nem december 25-re, hanem január 7-re esik, így a legtöbb orosz december 31-én kezdi el a karácsony és az újév egybevont, többnapos ünnepét.

Noruz – Közel-kelet

A zoroasztriánus eredetű nowruzt, vagyis az új nap ünnepét a második században már biztosan ünnepelték az egykori Perzsiában, de a gyökerei valószínűleg még messzebbre, egy források szerint fél évezreddel korábbra nyúlnak vissza. Több országban, például Iránban, Irakban, Szíriában, Afganisztánban és Törökországban is megünneplik a tavaszi napéjegyenlőség napján, vagyis legközelebb 2024. március 20-án. A zoroasztriánus vallásnak megfelelően az ünnep központi eleme a tűz, a barátok, családtagok összejönnek, halat és rizst esznek és pénzt ajándékoznak a gyerekeknek.

This file photo shows a Chinese girl showing Hongbao (red envelopes) with lucky money for Chinese Lunar New Year or Spring Festival received from her grandparents and parents in Shanghai, China. (model released)

Chinese Lunar New Year or Spring Festival falls on January 31, 2014. It is the Year of the Horse, according to the Chinese zodiac. (Photo by luxx / Imaginechina / Imaginechina via AFP)

Holdújév – Kína

A kínai holdnaptár szerinti újévet a világ népességének mintegy egyötöde ünnepli tizenöt napon keresztül, valamikor január 21. és február 20. között. A családok összejönnek, együtt esznek, isznak a legfiatalabbak átadják jókívánságaikat az idősebbeknek, cserébe piros borítékokban némi pénzt kapnak. A lőpor hazájában természetesen elképesztő mennyiségű tűzijátékot és petárdát durrogtatnak el.

Shiite Muslim devotees gather during the flag-changing ceremony at the shrines of Imam Hussein and Imam Abbas in Iraq's central shrine city of Karbala on July 18, 2023, on the first night of the Muslim month of Muharram and the first day of the Islamic New Year. (Photo by Mohammed SAWAF / AFP)

Iszlám ú év

Az iszlám vallás szerinti időszámítás a Gergely-naptár szerint 622 július 16-án vette kezdetét, amikor Mohamed próféta Mekkából Medinába vándorolt, vagyis 2023 végén az iszlám hitűek 1445-öt írnak. Az iszlám naptár a Hold járásán alapul, így egy év tizenegy-tizenkét nappal rövidebb, mint egy Gergely-naptár szerinti év, így az iszlám újév időpontja folyamatosan változik, legközelebb 2024 július 6-án és 7-én ünneplik. Az ünnepnapra nem vonatkoznak speciális vallási előírások, ám azt követően egy tíznapos böjt veszi kezdetét.

A nyugati újév

Mivel a globális kereskedelem kialakulásának idején a nyugati hatalmak uralták a világot, a legtöbb ország, kormány és a legnagyobb gazdasági szervezetek a Gergely-naptár szerinti január 1-ét fogadja el az újév napjának, melyet a legtöbb helyen hatalmas buli előz meg december 31-én. Mivel az időszámításunk keresztény hagyományokon alapul, jegyezzük meg, hogy a karácsonyt, vagyis Jézus születését követő nyolcadik napon, azaz január elsején ünnepeljük a megváltó körülmetélésének napját is.