Még nem regisztráltam

Kult

Örök tél, Félvilág, Testről és lélekről – az elmúlt tíz év legjobb magyar filmjei

Zádori Viktória
Zádori Viktória

A magyar filmgyártás új aranykorát nagyából a Saul fia sikerének idejére tehetjük, azóta pedig rengeteg olyan alkotás született, ami miatt érdemes félretenni az esetleges előítéleteinket, és elkezdeni magyar filmeket nézni.

Szerinted melyik film sikerült a legjobban az alábbiak közül?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

47 szavazat.

Testről és lélekről

Enyedi Ildikó 2017-es filmje elnyerte a 2017-es Berlini Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, továbbá bekerült az öt legjobb közé az Oscar-díjra jelölt nemzetközi filmek között.

Liza, a rókatündér

Ujj Mészáros Károly 2015-ben bemutatott filmje egy felnőtteknek szóló mese. A film a japán mitológiát használja fel egy romantikus vígjátékhoz, melyben a Balsai Móni által alakított főszereplő azt gondolja magáról, hogy ő egy kicune, azaz japán rókatündér.

Félvilág

A 2015-ös, Szász Attila által rendezett filmben az 1914-ben a pesti éjszakai életben közismertnek számító kurtizán, Mágnás Elza utolsó négy napjának történetét mutatja be. Maga a film megtörtént eseményeken alapul, de több részlet esetében is eltér valóságtól.

Saul fia

Nemes Jeles László 2015-ös filmje hosszú idő után újra Oscar-díjat hozott Magyarországnak. A filmben Saulnak Auschwitzban az a feladata, hogy beterelje társait a gázkamrába, szelektálja hátrahagyott ruháikat, értékeiket, hullákat temessen, hamut lapátoljon. Egy nap felismerni véli a fiát egy halott gyermekben, így elhatározza, hogy eltemeti.

Örök tél

Szász Attila 2017-es filmje annak a 250 ezer Szovjetunióba deportált magyar állampolgárnak állít emléket, akik közül 100 ezren soha nem tértek haza. A film főszereplőjét, Gera Marinát nemzetközi Emmy-díjjal jutalmazták.

Kojot

Kostyál Márk 2016-os filmje egy férfiról szól, aki megörökli nagyapja házát és birtokát. Elkezdi a felújítást, de ezzel egy helyi kiskirály érdekeit sérti.

Akik maradtak

Tóth Barnabás 2019-es filmje F. Várkonyi Zsuzsa Férfiidők lányregénye című műve alapján készült. Két traumás holokauszt-túlélő barátságát meséli el. Ezt a filmet nevezte Magyarország a 2020-as Oscar-díjra a legjobb nemzetközi játékfilm kategóriában,  és sikerült felkerülnie a legjobb tíz filmet tartalmazó rövidített listára.

Ernelláék Farkaséknál

Hajdu Szabolcs 2016-os filmje a Karlovy Vary-i Filmfesztiválon elnyerte a legjobb filmnek járó Kristályglóbuszt. A filmben két eltávolodott testvér családja hosszú kihagyás után újra találkozik és szembe kell nézniük konfliktusaikkal.

Apró mesék

A 2019-ben bemutatott romantikus történelmi thrillert Szász Attila rendezte. A második világháború utáni bizonytalanságot sok csaló kihasználta. Ilyen szélhámos a film főszereplője is, akinek nem jön be a számítása és el kell menekülnie a fővárosból.

Isteni műszak

A 2013-ban bemutatott film Bodzsár Márk első nagyjátékfilmje. Abszurd humorral meséli el egy fiatal mentőápoló történetét, ahogy bekerül a halottas bizniszbe.

1945

Török Ferenc 2017-es fekete-fehér filmje Szántó T. Gábor Hazatérés című elbeszélésének feldolgozása. A film krimi- és westernelemek segítségével irányítja rá a figyelmet az elhallgatott bűnökre.

A martfűi rém

A 2016-ban bemutatott filmet Sopsits Árpád rendezte. Alapötletét egy 1957-ben, majd az 1960-as évek elején a Martfű városában és környékén kéjvágyból elkövetett gyilkosságsorozat adta, de a film cselekménye az eredeti történésektől eltér.

Tiszta szívvel

Till Attila 2016-ban megjelent filmje egy akció-vígjáték egy kerekesszékes bandáról, ahol két mozgássérült fiatal összebarátkozik egy szintén kerekesszékes bérgyilkossal és a maffia szolgálatába állnak.

Az állampolgár

2016-ban rendezte Vranik Roland. A film egy az ötvenes évei végén járó afrikai férfiról szól, aki menekültként él Magyarországon és próbálja megszerezni a magyar állampolgárságot.
A felkészülése során beleszeret egy tanárnőbe. Kapcsolatát veszélyezteti egy fiatal perzsa bevándorló lány, akinek egyetlen esélye a túlélésre, ha névházasságot köt egy magyar állampolgárral.

Aurora Borealis - Északi fény

A 2017-es filmet Mészáros Márta rendezte. Egy több időben játszódó családtörténet, mely egy anya és lánya életét, kapcsolatát, titkait mutatja be. Törőcsik Mari utolsó filmszerepe.