Még nem regisztráltam

Életke

Barbie, G.I. Joe, LEGO, Pokémon – kedvenc gyerekkori játékaink

Anna Csákó

Hogy épp mely játékok népszerűek a gyerekek körében, az generációnkként és kultúránként is eltérő lehet. Az alábbi listán szereplő darabokat még az előző évezredben alkották, de a mai napig világszerte fellelhetőek a gyerekszobákban.

Te melyikkel játszottál legszívesebben?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

13 szavazat.
Jakub Porzycki / Anadolu Agency / Getty Images

LEGO

Színes építőkockák és figurák, melyeket végtelen számú módon lehet variálni. Az 1932-ben alapított dán cég nem elégedett meg azzal, hogy világszerte ismerik játékaikat: az űrbe is LEGO figurákat küldtek.

Ray Massey / Getty Images

Puzzle

A kirakós játék akár meditatív elfoglaltság is lehet felnőttek számára, de itt is találunk extremitásokat: egy japán cég „Maga a pokol” néven adott ki egy kizárólag fehér darabokból álló puzzle-t, míg Clemens Habicht grafikus egy szinte kirakhatatlan, színváltós darabokból álló játékot alkotott meg.

Jakub Porzycki / NurPhoto / Getty Images

UNO

A kártyajáték, aminek alig van néhány szabálya, mégis mindenki máshogyan játssza, és tökéletesen alkalmas rá, hogy az egekbe szökjön tőle a vérnyomásunk.

Aleksandar Jovanovic / Anadolu Agency / Getty Images

Matchbox

Miniatűr járművek, amikért fiúk és lányok, kicsik és nagyok ugyanúgy tudnak rajongani. A matchbox szó jelentése gyufásdoboz, amit az azonos néven futó játékgyártó cég az autók csomagolása miatt talált ki.

franck metois / Getty Images

Francia kártya

A römin, kanasztán, pókeren és huszonegyen kívül még játékok egész sorával üthetjük el a szabadidőnket az 52 lapból álló pakli segítségével.

Whiteway / Getty Images

Magyar kártya

A francia kártyához hasonló, 32 vagy 36 lapból álló magyar változat eredeti neve Tell-kártya volt, Friedrich Schiller Tell Vilmos című színdarabja után. A játékot egy pesti kártyafestő, Schneider József tervezte 1836-ban.

Chloe Knott / Danehouse / Getty Images

Focis kártya

Vagy autós, állatos, hercegnős, sárkányos. A lényeg, hogy minél több legyen neked belőle, és azok minél szuperebb képességekkel rendelkezzenek.

Sunny / Getty Images

Marokkó

Más nevén mikádó. Apró fapálcikákból álló játék, amit remegő kézzel nem ajánlott játszani.

WIN-Initiative / Neleman / Getty Images

Sakk

Inkább felnőtteknek szóló játék, és persze sportág, amit sosem lehet elég korán kezdeni. Polgár Judit például 7-8 éves koráig tekintett csak játékként a sakkra, majd 9 évesen megnyerte az első nagy nemzetközi versenyét, és onnantól kezdve sport-, majd élsporttevékenységként definiálta ezt magában.

May Tse / South China Morning Post / Getty Images

Pokémon

Az eredetileg videójátékként indult franchise sorozatnak saját univerzuma van, amiből szép számmal adtak ki kártyás és figurajátékos változatokat is – hasonlóan az anime sorozatból fejlődött Dragon ball műanyagfiguráihoz.

David Benito / Getty Images

Barbie

Greta Gerwig 2023-as filmje után a Mattel műanyag babái szinte életre keltek, az egyre nehezebb helyzetben lévő cég eladásai megugrottak, és már felnőttek kezében sem ciki Barbie-kat látni.

Justin Sullivan / Getty Images

G.I. Joe

A többnyire fiús játéknak számító kiskatonák a Hasbro cég sorozatának részei, akiket jó ideig szigorúan akciófiguráknak neveztek, hisz a babázás „lányoknak való”.

Olha Romaniuk / Getty Images

Twister

A kisgyerekek imádják, de ahogy idősödnek a játékosok, úgy válik egyre kellemetlenebbé és kényelmetlenebbé a dolog.