Még nem regisztráltam

Életke

Tiramisu, carbonara – ételek, melyeknek jó eséllyel rosszul tudjuk a receptjét

Schultz Antal
Schultz Antal

A világon rengeteg recept létezik, az idők folyamán pedig változnak is sokszor. Másrészt a globalizmus korában már nemcsak a saját és esetleg a szomszédos konyha ételeit eszik az emberek, hanem például simán ehetünk Magyarországon akár japán, chilei, kenyai ételt is. Ennek is folyománya, hogy az ételek receptjébe olyan hozzávalók is kerülnek, amelyeket eredetileg nem tartalmaznak. Ilyen példákat szedett össze a Tasteatlas, ezek közül szemezgetünk.

Szerinted melyik a legjobb eredeti formájában?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

8 szavazat.
Mattes Boch / Wikipedia

Carbonara

Általában a carbonarával kapcsolatban spagettit szoktak használni és tejszínt. A tradicionális recept a spagettit nem írja elő, viszont a tejszínt kifejezetten nem említi, az ugyanis nem kell bele, anélkül is megkapjuk a kívánt krémes állagot. A különböző szalonnákból a legjobb guancialét (egyfajta olasz pácolt tokaszalonnát), ennek hiányában pancettát használni, már ha valaki tényleg az eredeti carbonarat akarja elkészíteni. Része még keménysajt (pecorino Romano és/vagy parmezán) és tojás. A legluxibb kiadása csak a tojás sárgájával készül. És persze frissen őrölt fekete bors mindig kerül rá.

Getty Images

Caprese

Nem nagyon találunk ennél egyszerűbb salátát, hiszen alapvetően mozzarella és paradicsomszeletek váltakoznak rajta. Ami fontos, hogy ne szárított, hanem friss bazsalikomot használjunk hozzá, és amit sokan raknak rá, pedig nem (feltétlen) kell az olaj mellé, az a balzsamecet. Viszont egy kis só feltétlenül szükséges.

Getty Images

Aglio e Olio

A világ egyik legegyszerűbb tésztaétele, ahogy a neve is mondja: fokhagyma és olaj. Ehhez még chili paprika (peperoncino) megy, de semmi más nem kerül rá. Legalábbis eredeti formájában, ugyanis sokszor reszelnek rá különböző fajtájú sajtot, citromot, van, aki garnélarákot ad hozzá. Persze, nem feltétlenül szentségtörés, csak akkor már nem aglio e olióról van szó.

Getty Images

Bolognese

Nem csak az eredeti recept nem említi, nem is ajánlatos spagettivel elkészíteni, lecsúszik a tésztáról a ragu. Jobb inkább a lapos tagliatellét választani. Ha a hagyományos receptet keressük, akkor olyat válasszunk, amiben a hozzávalók között nem találjuk meg a darált sertéshúst, a fokhagymát és a különböző fűszernövényeket. A listán viszont a következő szavakat megtaláljuk: vaj (és nem olaj), pancetta, nagyon apróra vágott vagy darált borjú-, illetve marhahús, hagyma, soffritto (azaz apróra vágott vöröshagyma, répa és zeller), hús alaplé. Kicsit már modernebb változat, amibe paradicsompürét, száraz fehérbort és tejet is öntenek – ezeket említi az olasz kulináris örökséget megőrzésével foglalkozó szervezet, az Accademia Italiana della Cucina is.

Getty Images

Chili con carne

Nem hogy kukorica nincs benne, de bab sem. Abban már megoszlanak a források, van-e benne paradicsom. Viszont abban egyetért minden recept, hogy van benne rengeteg erős chili paprika, felkockázott marhahús, mexikói oregánó, hagyma és fokhagyma. Abban szintén megoszlanak a receptgyűjtemények, hogy faggyú vagy bacon is szükséges hozzá, a legtöbb viszont kihagyja azt a három hozzávalót, amit sokan az eredeti receptúra részeként említenek: a darált kávét, a kakaóport vagy az étcsokoládét.

Getty Images

Cézár saláta

A Cézár salátának annyi köze van Olaszországhoz, hogy egy olasz bevándorló receptje a két világháború közötti korból. Caesar Cardini San Diegóban élt, de volt étterme a mexikói Tijuanában is, ahonnan eredeztetik ezt az ételt. Hagyományosan a vendég asztalánál készítették el római salátából, krutonból, parmezán sajtból, nyers tojásból, Worcestershire szószból, fokhagymából, olívaolajból, citromléből, illetve sóval, borssal fűszerezték. Hogy eredetileg tartalmazott-e a recept szardellát, már megoszlanak a források, abban viszont megegyeznek, hogy csirkehúst, ecetet, mustárt, baconszalonnát nem ettek a Cézár saláta első kóstolói.

Getty Images

Tiramisu

A nem is olyan régi receptúrájú tiramisu a világ egyik kedvenc desszertje, mégis rengeteg olyan hozzávalót is szoktak belerakni, ami alapvetően nem kéne bele. Így például alkoholt az eredeti receptúra egyáltalán nem tartalmaz, ahogy tejszínt sem. Hogy akkor mit? Kávéba áztatott savoiardi vagy pavesini babapiskótát (előbbi nagyobb, vastagabb és kevésbé vaníliás ízű), mascarpone krémet, ami a nevéből adódóan mascarponét, csak a tojás sárgáját és cukrot tartalmaz, illetve cukrozatlan kakaóporral hintik meg a tetejét.

David Monniaux / Wikipedia

Sacher-torta

A bécsi kirándulások egyik fő attrakciója sokaknál az eredeti Sacher-torta megkóstolása. Az étcsokoládés piskóta természetesen nem margarinból, hanem vajból készül, valamint kristály- és porcukorból, vaníliából, tojásból és sima lisztből. A lapok közé sárgabaracklekvárt kennek, a tetején pedig szintén étcsokiból egy mázt találni. Vagyis nincs benne sem tejcsoki, sem tejszín.

Savannah Grandfather / Wikipedia

Dobostorta

A cukrászatok előszeretettel készítik a – jóval olcsóbb – margarinból, pedig az Dobos C. József receptjében nem volt, csak vaj. Ahogy kakaópor sem, viszont kakaómassza és kakaóvaj igen. Néha találni benne mogyoróféléket, ciromlét is, pedig ezek sem képezik az autentikus recept részeit. Az említetteken kívül viszont van benne csokoládé, vaníliás cukor, porcukor, és természetesen liszt, valamint tojás.