Még nem regisztráltam

Kult

Esőember, Forrest Gump, Tiszta szívvel – filmek fogyatékossággal élő emberekről

Anna Csákó

Az egészségünk a legnagyobb kincs, amit persze mindig csak akkor veszünk észre, ha lebetegszünk. De mi van azokkal, akik sosem voltak „egészségesek”, vagy életük egy pontján a reményt is elveszítik, hogy újra azok lehessenek? Toplistánkban olyan filmklasszikusokat mutatunk, amelyek értelmi, illetve testi fogyatékossággal élő emberekről szólnak, és megtekintésük után egészen másként nézünk az ő küzdelmeikre.

Téged melyik gondolkoztatott el leginkább?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

10 szavazat.

Életrevalók (2011)

A francia film valós történeten alapul, amelyben egy baleset következtében szinte teljesen lebénult arisztokrata felbérel egy afrikai származású férfit, hogy legyen a gondozója, és kettejük közt barátság szövődik.

Tiszta szívvel (2016)

Till Attila filmjében a valóság és fantáziavilág mezsgyéjén két mozgássérült fiú összebarátkozik egy kerekesszékes bérgyilkossal, és betagozódnak a maffiába.

A király beszéde (2010)

Tom Hooper rendező történelmi vonatkozású filmje VI. György brit király életének egy szakaszáról szól, mikor a beszédfogyatékossággal élő uralkodó egy logopédus segítségével leküzdi a dadogását.

Esőember (1988)

A számos Oscar- és Golden Globe-díjas alkotás Tom Cruise és Dustin Hoffman főszereplésével egy testvérpárról szól, akik az édesapjuk halála után találkoznak. A fiatalabb testvér eleinte csak az intézetbe zárt, autista bátyja örökségét akarja, de lassan elfogadják és megszeretik egymást.

Száll a kakukk fészkére (1975)

A Ken Kesey regényéből készült film cselekménye egy elmegyógyintézetben játszódik, ahová átszállítanak egy rabot (Jack Nicholson), aki hamar a kezeltek hangadójává válik, és együtt fellázadnak a szadista nővér (Louise Fletcher) ellen.

Mielőtt megismertelek (2016)

Az Emilia Clarke és Sam Claflin főszereplésével készült romantikus filmdrámában egy gazdag üzletember nyaktól lefelé teljesen lebénul, így egy ápolónő gondozására szorul, akivel egymásba szeretnek.

Az elefántember (1980)

David Lynch klasszikusa igaz történeten alapul, amelyben egy születési rendellenessége miatt torz kinézetű ember sorsát láthatjuk, akit egy Sir Anthony Hopkins által játszott orvos vizsgálni kezd, aminek köszönhetően pozitív változások állnak be a férfi életében.

Carla új élete (1999)

A film egy fiatal, szellemileg visszamaradott lányról (Juliette Lewis) szól, aki miután hazaköltözik egy bentlakásos iskolából, az anyjának (Diane Keaton) minden aggodalma ellenére próbál egy teljes, felnőtt életet élni, és szerelmes lesz.

Forrest Gump (1994)

A Tom Hanks által alakított főhős habár együgyű, a szíve tiszta, elképesztően kitartó, ráadásul a film alapjául szolgáló regény főszereplőjével szemben szinte az egész útját szerencse kíséri. Az értelmi fogyatékos Forrest Gump mellett a film a testi fogyatékosságra is vet egy rövid pillantást, mikor Dan hadnagynak amputálni kell a lábát.

A bal lábam (1989)

Christy Brown önéletrajzi regényének adaptációjában egy agybénulás következtében testi fogyatékossággal élő ember élettörténetével találkozhatunk, aki a művészet segítségével képessé válik az önkifejezésre.