Még nem regisztráltam

Kult

Sorstalanság, Moszkva tér, Szabadság, szerelem – a 2000-es évek történelmi vonatkozású magyar filmjei

Anna Csákó

Legutóbb összeszedtük azokat a történelmi vonatkozású magyar filmeket, amelyek az előző évezredben készültek. Most eggyel közelebb ugrunk az időben, és ugyanezt tesszük azokkal az alkotásokkal, amelyek az ezredforduló és 2010 között kerültek bemutatásra.

Szerinted melyik volt a legjobb?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

8 szavazat.

Moszkva tér (2001)

Török Ferenc vizsgafilmjében több különböző budapesti helyszínen láthatjuk az 1989-es rendszerváltás főbb eseményeit, érettségiző fiatalok szemszögén keresztül.

Töredék (2007)

A második világháború végén játszódó filmet Maár Gyula írta és rendezte, amely Zsótér SándorTrill Zsolt és Törőcsik Mari főszereplésével mutatja meg egy katolikus kolostor falain belül a kommunizmus térnyerését. Bár a forgatókönyv már a hetvenes években megíródott, politikai okokból csak évtizedekkel később készíthették el.

A mohácsi vész (2004)

A mohácsi vész című vígjáték párhuzamosan játszódik a XXI. századi Magyarországon, illetve 1526-ban, mikor Szulejmán szétverte a magyar sereget Mohácsnál. A filmet Jancsó Miklós rendezte, főszerepben Mucsi Zoltán és Scherer Péter.

Magyar vándor (2004)

A történelmi utalásokkal teli fiktív vígjátékban, amelyet Herendi Gábor rendezett, a hét vezér egy nap arra ébred, hogy a magyarok nélkülük indultak el vándorútjukra, így elindulnak megkeresni a népüket és az új hazát.

Sorstalanság (2005)

A film forgatókönyvét Kertész Imre írta az azonos című, irodalmi Nobel-díjjal jutalmazott könyve alapján, amely Koltai Lajos rendezésében egy zsidó kisfiú életébe enged betekintést, aki megjárta Auschwitzot és a buchenwaldi lágert.

Hukkle (2002)

A Pálfi György rendezésében készült párbeszédek nélküli filmet Ozorán forgatták a helyi lakosok közreműködésével, amely a XX. század elején élt tiszazugi méregkeverő nők gyilkosságait dolgozza fel.

Ének a csodaszarvasról (2002)

A Jankovics Marcell által írt és rendezett animációs film a csodaszarvas-mondákon keresztül mutatja meg az őshazából a Kárpát-medencébe vándorló, és itt az európai kultúrába integrálódó magyarság történetét.

A Hídember (2002)

A Bereményi Géza által írt és rendezett film gróf Széchenyi István életéről szól a Habsburg Birodalomban, beleértve az 1848–49-es forradalom és szabadságharc történéseit. A film zenéjét Másik János szerezte, a főbb szerepekben Eperjes Károly, Darvas Iván és Cserhalmi György láthatók.

Szabadság, szerelem (2006)

A Fenyő Iván, Dobó Kata, Csányi Sándor és Szávai Viktória főszereplésével készült filmdráma az 1956-os forradalom eseményeit dolgozza fel részben a melbourne-i olimpián játszó magyar vízilabda-válogatott szemszögéből; rendezője Goda Krisztina.

Sacra Corona (2001)

Az Árpád-ház trónharcait dolgozza fel Koltay Gábor filmje, amely 1046-ban indul Szent Gellért püspök meggyilkolásával, és záróképein 1083-at írunk, mikor Szent István királyt szentté avatják.