Még nem regisztráltam

TechTud

Mongol, Római, Brit – a történelem legnagyobb birodalmai

Anna Csákó

Közel kétszáz ország van jelenleg a világon, amelyekben 8 milliárd ember él. Ha visszafelé haladunk az időben, mindkét szám jelentősen csökken. A történelem folyamán többször is voltak rá törekvések, hogy egy-egy eszme vagy uralkodó égisze alatt minél nagyobb területen, minél több embert forrasszanak össze egy azonos kultúrájú és gazdasági érdekeltségű hatalmas csoportba. Toplistánkban a Ranker.com listája alapján az emberi történelem legnagyobb birodalmait gyűjtöttük össze.

Szerinted melyik lehetett ezek közül a legélhetőbb a bennük élő legtöbb ember számára?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

5 szavazat.
mikroman6 / Getty Images

Brit Birodalom

A Brit Birodalom több száz éven keresztül volt az emberiség egyik legmeghatározóbb hatalma, amely a 20. század elején élte a fénykorát. Ekkor közel 500 millió ember élt a fennhatósága alatt, köztük az egész földtekén szétszórt gyarmatain élőkkel, a kulturális hatása pedig még mindig megkerülhetetlen a Föld szinte bármelyik részén.

Dimitrios Karamitros / Getty Images

Mongol Birodalom

A 13–14. századi birodalom több mint 100 millió embert számlált a területein a csúcsán, és a Dzsingisz kán halála után bekövetkezett széthullása után is még évszázadokig történelemformáló erővel bírt.

mikroman6 / Getty Images

Orosz Birodalom

1721. és 1917. között Orosz Birodalom volt a hivatalos elnevezése a mai Oroszországnak, amely területe számos, mára független állam lakosaival együtt közel 130 millió embert és 100 különböző nemzetiséget foglalt magába.

rwdorn / Getty Images

Csing-dinasztia

A 17-20. század között fennálló Csing-dinasztia a mai Kína utolsó császári dinasztiája volt, amely az 1790-es években körülbelül 430 millió embert tudhatott az alattvalói közt.

Dimitrios Karamitros / Getty Images

Spanyol Birodalom

Az 1400-as évek legvégétől majdnem a 20. századig fennálló gyarmatbirodalom kulturális öröksége a mai napig tart, elég, ha csak a katolicizmus elterjedésére gondolunk, vagy arra, hogy százmilliók beszélnek spanyolul.

Wikipédia / Közkincs

Abbászida Kalifátus

A középkori muszlim birodalom Észak-Afrika és a Közel-Kelet területeire terjedt ki, és 749-750. körül alakult ki, miután az Abbászidák megbuktatták az Omajjádokat. A fénykorában 62 millió fővel bíró kalifátus tényleges befolyása és elismertsége 1258-ban szűnt meg a mongolok betörése miatt.

Dorling Kindersley / Getty Images

Római Birodalom

Az ókori Róma városállamából kinőtt Nyugatrómai Birodalom 476-ban szűnt meg, mikor a germán Odoaker hadvezér leváltotta Romulus Augustus császárt, azonban a Bizánci, vagyis a Keletrómai Birodalom egészen 1453-ig fennmaradt.

mikroman6 / Getty Images

Óperzsa Birodalom

Habár az Akhaimenida Birodalom a csúcsán is „csak” 30-35 millió főt számlálhatott, ez egyes becslések szerint a Föld akkori, időszámításunk előtti 6. és 4. század közötti népességének közel felét kitette.

Leonid Andronov / Getty Images

Mogul Birodalom

A Mogul Birodalom a 16. és 19. század közt állt fent Észak-Indiában, amely ugyan területét tekintve nem volt olyan kiterjedt, mint a listán szereplő legtöbb társa, de fénykorában a Föld népességének egynegyede itt élt.