Még nem regisztráltam

TechTud

Trianon, ’56, rendszerváltás – Magyarország legfontosabb történelmi eseményei

Anna Csákó

Bár már kikopott a divatból az a trend, mikor az utcán leszólítottak embereket, hogy kvízkérdéseket feltéve megszégyenítsék őket azért, mert nem tudják, mikor vívták a második rigómezei csatát, a rettegés még velünk él – így elhoztuk azokat a történelmi dátumokat (legalábbis egy részüket), amelyeket egykori tanáraink szerint álmunkból felkeltve is tudnunk kellene.

Szerinted melyiknek van a legnagyobb hatása napjainkra?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

15 szavazat.
Varga Jennifer / 24.hu

Csatlakozás az EU-hoz

Az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamata már a rendszerváltáskor elkezdődött, de Magyarország hivatalosan 2004. május elsejétől tagja az európai politikai és gazdasági egyesülésnek.

Sopronyi Gyula/ 24.hu

Államalapítás

Kicsit zavaros, de kibogozzuk:

  • a magyar állam születését Szent István koronázásától, 1001. január elsejétől számítjuk (ami az akkori naptár szerint 1000 karácsonyára esett),
  • az államalapítást viszont csak augusztus 20-án ünnepeljük,
  • mert az első magyar király 1038. augusztus 15-én távozott az élők sorából,
  • majd halála után 45 évvel, 1083. augusztus 20-án, öt nappal elhalasztva az eredetileg kitűzött ceremóniát szentté avatták.
MTVA / Bizományosi: Faludi Imre

Trianon

Máig gyakran hivatkozott törést jelent a magyar történelemben, mikor az első világháború után, 1920. június 4-én aláírták a trianoni békediktátumot, ezzel elcsatolva az akkori Magyar Királyság területének és lakosságának kétharmadát.

MTVA / Bizományosi: Balaton József

Kiegyezés

1867. július 28-án létrejön az Osztrák-Magyar-Monarchia, miután az osztrák császár és egyben magyar király, Ferenc József az aláírásával szentesíti Deák Ferenc és Andrássy Gyula gróf társaságában az addigi Osztrák Birodalom és Magyar Királyság közt fennálló politikai, jogi és gazdasági kérdések rendezését.

Hajdu Fedő Károly / Fortepann

Második világháború

Az emberi történelem legnagyobb kiterjedésű és legtöbb halálos áldozattal járó háborújának egyik legfontosabb pillanata volt, mikor 1939. szeptember elsején Németország lerohanta Lengyelországot. Magyarország 1941-ben csatlakozott a háborúhoz a németek oldalán a Szovjetunió ellen.

Horváth Péter / Fortepan

Rendszerváltás

Az 1989-es magyarországi rendszerváltás folyamata sok fontos mozzanatból tevődik össze, mint például Nagy Imre újratemetése vagy Kádár János halála.

Magyar Rendőr / Fortepan

1848-49-es szabadságharc

A polgári Magyarország megalakulásáért kitört, végül az orosz hadsereg által vérbe fojtott szabadságharc legszimbolikusabb napja 1848. március 15-re esett, mikor a márciusi ifjak megfogalmazták 12 pontból álló követelésüket.

Orlai Petrich Soma II. Lajos király holttestének feltalálása / MTVA / Bizományosi: Oláh Tibor

Mohácsi vész

1526. augusztus 29-én a magyar csapatok megsemmisítő vereséget szenvedtek a törökökkel szemben Mohácsnál, ahol II. Lajos király is elesett, ezzel összedöntve a középkori magyar államot.

Tarbay Júlia / Fortepan

Első világháború

1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd trónörököst és feleségét Gavrilo Princip merénylő agyonlőtte Szarajevóban – ezzel kitört az 1918. novemberéig tartó első világháború, melyhez hazánk az Osztrák-Magyar-Monarchia részeként csatlakozott.

MTVA / Bizományosi: Oláh Tibor

Tatárjárás

A magyar történelem egyik legnagyobb traumája az 1241-1242-es tatárjárás, mikor a Mongol Birodalom horrorisztikus pusztítás árán megpróbálta meghódítani a Magyar Királyság területét – végül sikertelenül.

Kieselbach Tamás / Fortepan

1956-os forradalom

A budapesti diákok békés tüntetésbe kezdtek 1956. október 23-án a szovjet terror elleni tiltakozásként, ami végül fegyveres harcokhoz és véres megtorláshoz vezetett.

Hegedüs Róbert / MTI

Rákóczi-szabadságharc

A II. Rákóczi Ferenc vezette 1703. és 1711. közt tartó szabadságharc során Magyarország a Habsburg abszolutizmus ellen küzdött, hogy kivívja az ország belső önállóságát és a rendi jogok védelmét.

Közkincs / Wikipédia

Aranybulla

A lényeg annyi, hogy 1222-ben volt (ennél is jobb, ha II. András király neve és a „nemesi jogok” kifejezés is eszünkbe jut).