Még nem regisztráltam

Életke

Jóasszony, pékné, böllér – mit jelentenek a valamilyen módra készült ételek az étlapon?

Csontos Kata
Csontos Kata

Egyes éttermekben bajba kerülhet az ember, mikor felcsapva az étlapot a fogások nevében az étel elkészítésére vonatkozó fantázianevet lát – rendszerint magyarázat nélkül arra vonatkozólag, mire is számíthat a tányéron. És mégis kinek van kedve kikérdezni a felszolgálót a menü összes eleméről? Listába szedtük a leggyakoribb készítési módokra használt kifejezéseket és azok jelentését, hogy legközelebb ne kelljen zavarba jönnöd, ha hirtelen nem tudod, mi az, ha valamit Molnárné módra készítenek el.

Melyik elnevezés jelentésén lepődtél meg a legjobban?

A lista elemeit (bejelentkezés után) a mellettük található nyilakkal vagy drag&drop módszerrel tudod rendezni. Ha véglegesnek érzed a rangsorod, nyomj a Mentés gombra.

7 szavazat.

Udvarmester módra

Amennyiben a sült hússzeletet tetején zöldfűszeres vajjal tálalják (amit többnyire felszolgálás után kennek el a húson), úgy az étek udvarmester módra készül.

Jóasszony módra

Nálunk azt jelenti, hogy a hússzeletet császárszalonnás, vöröshagymás, gombás, zöldborsós raguval adják, a francia konyhában viszont a házias, rusztikus fogásokat nevezik így.

Halétel esetében a jóasszony módra azt takarja, hogy a halat fehérboros halalaplében párolják meg, és tejszínes-gombás mártással tálalják.

Pékné módra

Rendszerint csülköt kínálnak pékné módra, ami annyit tesz, hogy vele sült burgonyával és hagymával tálalják a húsételt.

Molnárné módra

Az ételt ebben az esetben lisztbe forgatják, majd barnuló vajban, citromlével, petrezselyemmel sütik készre.

Budapest módra

Jellemzően bélszínt, illetve sertésszeletet készítenek így: lecsóval, zöldborsóval, gombával, libamájjal.

Lyoni módra

Ha valami lyoni módra készül, akkor az lisztbe forgatott, olajban hirtelen kisütött, ropogós hagymakarikákkal érkező húsfogást jelöl.

Orly módra

Eredetileg azt jelentette, hogy valamit tojásos-zsemlemorzsás bundában sütnek ki, ma már inkább a sörtésztában és olajban sült hal- vagy hússzeletekre használjuk a kifejezést.

Vasi módra

A vasi pecsenye úgy készül, hogy a húst egy estére fokhagymás tejben pácolják, majd paprikás lisztben forgatják meg sütés előtt.

Dubarry módra

Nevét XV. Lajos francia király utolsó hivatalos szeretőjéről, Jeanne du Barryről kapta, aki állítólag nagyon szerette a karfiolt. Ma a sajttal sűrített besamel-mártásos, pirított karfiolos ételeket jegyzik Dubarry módra.

Bakonyi módra

Ha valami bakonyi módra készül, biztosan gomba van benne, általában szaftos, tejszínes szósz formájában, legtöbbször nokedlivel, galuskával, tésztával, esetleg tejföllel tálalva.

Elzászi módra

Az elzászi módon készül ételek főszereplője a savanyú káposzta, amit sörrel vagy fehérborral főznek fel. Rendszerint füstölt hús mellett, köretként jelenik meg.

Sztroganov módra

Amit világszerte csak oroszos készítési módnak hívnak, azt a magyarok Sztroganovnak vagy Sztroganoffnak nevezik az orosz nemesi család után. Tejszínes-tejfölös mártásban, gombával, vékonyra szeletelt savanyú uborkával készült ragu eredetileg bélszínhez, de ma már csirkemellet is készítenek így.

Esterházy módra

A régi magyar főnemesi család egy tagjáról kapta nevét az Esterházy szelet. Az elősütött hús zsírjában párolják meg a zöldségeket, majd a hússal együtt borral és csontlével együtt sütik meg, és citrommal, mustárral, kapribogyóval ízesítik, végül friss, apróra vágott petrezselyemmel szórják meg.

Erdészné módra

Ha a (vad)hús erdészné módra készül, akkor biztosan kerül bele erdei gomba és húsos szalonna, valamilyen pirított köret (például burgonya) a tetejére, és az egész nyakon van öntve vajas-boros pecsenyelével.

Böllér módra

A böllér a disznóvágás fontos szereplője, így a jelző a főzőtudomány területén azt jelöli, ha egy étel belsőségekkel készül. Ez lehet tüdő, vese, máj, mirigyek, vér, nyelv, ritkábban akár agyvelő is, a lényeg, hogy a kész fogás meglehetősen zsíros és fehérjében gazdag.